Nyitókép: Getty Images
Egy nagyszabású tanulmány szerint a Covid elleni védőoltás akár egy éven keresztül is jelentősen csökkenti a szívelégtelenség és a fertőzéshez kapcsolódó, potenciálisan veszélyes vérrögök kialakulásának kockázatát – olvasható a Guardian-en.
A kutatók több mint 20 millió ember egészségügyi adatait elemezték az Egyesült Királyságban, Spanyolországban és Észtországban, így bizonyítékot találtak arra, hogy az oltások védelmet nyújtanak a betegség súlyos szív- és érrendszeri szövődményei ellen.
A Covid-vakcinák, köztük az Oxford-AstraZeneca, a Pfizer és a Moderna által gyártottak rendkívül hatékonynak bizonyultak a súlyos betegségek megelőzésében a világjárvány idején, de a gyógyszerfelügyelők néhány ritka szív- és véralvadási betegség növekedését is regisztrálták, hasonlóan más vakcinák, például az influenza elleni oltások esetében tapasztaltakhoz. A legutóbbi tanulmány a Covid elleni védőoltás általános hatását kívánta megvizsgálni, mivel a vírusfertőzésről köztudott, hogy jelentősen növeli a szívelégtelenség és számos más súlyos szív- és érrendszeri probléma kockázatát.
A Heart című szakfolyóiratban írt tanulmányukban a kutatók leírják, hogy az Oxford-AstraZeneca és a Janssen által gyártott adenovírus alapú Covid-vakcinák, valamint a Pfizer és a Moderna által gyártott mRNS-alapú vakcinák
a vírusfertőzést követő első hónapban nyújtottak a legnagyobb védelmet a Coviddal összefüggő szívelégtelenséggel és vérrögökkel szemben.
Ebben az időszakban a szívelégtelenség kockázata 55%-kal volt alacsonyabb, a vénákban és artériákban kialakuló vérrögök kockázata pedig 78%-kal, illetve 47%-kal csökkent az oltatlan emberekhez képest. Bár az oltások védőhatása hosszabb távon csökkent, a Covid-oltásban részesülőknél akár egy évig is alacsonyabb maradt a Coviddal összefüggő szívelégtelenség és vérrögök kockázata, mint az oltatlanoknál.